تاثیر هاست و دامنه در سئو سایت چیست؟

تاثیر هاست و دامنه در سئو سایت چیست؟

انتخاب هاست و دامنه بر سئو سایت، تاثیر مستقیم دارد و می توان به عنوان بخش مهمی از سئو تکنیکال در نظر گرفته شود. سئو هاست و دامنه، از موارد مهمی است که قبل از شروع بخش های سئو داخلی و خارجی باید مورد بررسی قرار داده شود. این نوشته می تواند به عنوان راهنمای جامع سئو هاست و دامنه مورد استفاده قرار گرفته و اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان محترم قرار دهد. برای آشنایی بیشتر با تاثیر هاست و دامنه در بهینه سازی سایت، با ما همراه باشید. 


 

آیا پسوند دامنه در سئو سایت تاثیرگذار است؟

 

از مهم ترین پسوندها برای وبسایت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • .com
 • .org
 • .net
 • .ir
 • .edu
 • .info
 • و ...

هر یک از پسوندها، معنی و مفهوم خاصی دارد و باید متناسب با حوزه فعالیت یک وبسایت انتخاب شود. به طور مثال برای سایت تجاری و فروشگاهی، پسوند دامنه .com مناسب بوده و برای سازمان ها، ارگان ها و نهادهای مختلف، پسوند .org مناسب است.

برای کشورهای مختلف نیز، پسوندهای دامنه متفاوت در نظر گرفته شده است. به طور مثال، پسوند دامنه برای کشور ایران، پسوند .ir است.

پسوند دامنه در سئو سایت، تاثیر مستقیم ندارد ولی به صورت غیر مستقیم، تاثیرگذار است. از مهم ترین تاثیر پسوند دامنه در بهینه سازی سایت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • پسوند دامنه بهتر است متناسب با حوزه فعالیت یک وبسایت انتخاب شود تا به برند سازی آن وبسایت و کسب وکار کمک کند.
 • پسوندهای جهانی مانند .com و .org در سراسر جهان معتبر هستند و از هر کجای جهان می توان به وبسایت هایی با پسوندهای جهانی دسترسی داشت.
 • پسوند دامنه برای برخی از کشورها مانند .ir می تواند بسته به سیاست های جهانی و یا داخلی کشور، ت.ح.ر.ی.م شده و فقط از مناطق خاصی در دسترس مخاطبان باشد.

 

بنابراین اگر وبسایت و کسب وکار شما یک وبسایت جهانی است، بهتر است قبل از انتخاب پسوند دامنه، به این نکات، توجه داشته باشید.

 


 

نکته: برای کسب وکارهای بزرگ و جهانی و یا کسب و کارهایی که هدف بین المللی دارند، پیشنهاد می شود نام دامنه انتخابی با پسوندهای مختلف را خریداری کرده و دامنه با یک پسوند خاص را به عنوان دامنه اصلی انتخاب کنند. بقیه پسوند دامنه ها می تواند از طریق redirect به دامنه اصلی ارجاع داده شود. در مطالب آینده وبسایت سئو وبیون، بیشتر درباره موضوع redirect صحبت خواهیم کرد.

 


 

آیا طول عمر دامنه یا سن دامنه در سئو سایت تاثیر دارد؟

 

طول عمر دامنه در سئو سایت تاثیر دارد. فرض کنید دو سایت در یک حوزه فعالیت می کنند و از نظر سئو تکنیکال، تولید محتوا و لینک سازی خارجی تقریبا در یک رده هستند. گوگل برای رتبه بندی دو سایتی که چنین رقابت تنگاتنی دارند، می تواند از فاکتورهایی مانند سن دامنه نیز استفاده کند. در این حالت، سایتی که عمر دامنه بیشتری داشته باشد، رتبه بهتری در نتایج گوگل به دست خواهد آورد.

 


عمر دامنه از دید گوگل چیست؟

 

سن دامنه از دید گوگل زمانی آغاز می شود که خزنده های گوگل یک وبسایت را برای اولین بار، خزیده و به آن سایت سر زده باشند. ممکن است یک دامنه، ده سال پیش خریداری شده باشد ولی اگر امروز، اولی روزی باشد که خزنده های گوگل به وبسایت با آن دامنه خاص سر میزنند، می توان گفت طول عمر دامنه برای آن سایت، یک روز است.

 


بررسی عمر دامنه در این سایت WHO.IS

 

بررسی طول عمر دامنه یک سایت از طریق WHOIS انجام می شود. اطلاعات این سایت معتبر است و به راحتی می توان طول عمر دامنه یک وبسایت، آخرین تاریخ بروزرسانی دامنه، تاریخ انقضاء دامنه، نام صاحب امتیاز دامنه و ... را مورد بررسی قرار داد.

 

اگر یک دامنه قبلا موجود بوده و شما داوطلب خرید همان دامنه هستید، پیشنهاد می کنیم ابتدا به سایت WHOIS مراجعه کرده و این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهید.

 


تاثیر پسوند .ir در سئو سایت

 


 تاثیر دامنه ir در سئو

 

شاید شما نیز با این سوال روبرو شده اید که دامنه .ir بهتر است یا دامنه .com؟ همانطور که در بخش تاثیر پسوند دامنه در سئو سایت نیز به آن اشاره کردیم، دامنه .ir و .com به صورت مستقیم تاثیری در بهینه سازی سایت ندارند. ولی برخی از عوامل مانند امکان استفاده از ابزارهای سئو، باعث می شود انتخاب یک پسوند، به پسوند دیگر اولویت داشته باشد.

 

به طور مثال، دامنه هایی با پسوند .ir نمی توانند از ابزارهای مهمی مانند google ads، سرویس های آمازون و ... استفاده کنند. همانطور که می دانید، گوگل ادز برای سئو سایت و کسب و کارهای مختلف، مهم است؛ بنابراین، عدم دسترسی به این سرویس می تواند به ضرر وبسایت شما باشد.

با انتخاب پسوند دامنه .com و یا سایر پسوندهای بین المللی، با این مشکلات مواجه نخواهید شد.

 


تاثیر نام دامنه در سئو سایت چقدر است؟

 

 • آیا نام دامنه در سئو سایت تاثیر دارد؟

 • آیا از کلمات کلیدی در نام دامنه استفاده شود؟

 • مهم ترین نکات در انتخاب نام دامنه چیست؟

 

سه سوال بالا، سوالات مهمی است که در انتخاب نام دامنه با آن روبرو خواهید شد. می توان گفت تاثیر نام دامنه در سئو سایت از تاثیر پسوند دامنه در بهینه سازی سایت، بیشتر است.

 

یکی از اهداف سئو سایت می تواند جذب مخاطب و تبدیل مخاطبان به مشتری باشد که نیاز به برند سازی دارد. با انتخاب یک نام مناسب که با حوزه کسب و کار سایت شما نیز مرتبط باشد، می توانید کار برندسازی و تبلیغات را بهتر انجام دهید.

 

از دید مخاطب به ماجرا نگاه کنید، شما به دنبال یک محصول یا یک خدمت خاص هستید، و در نتایج گوگل با سایتی روبرو می شوید که نام دامنه آن به جستجوی شما مرتبط است. احتمال اینکه آن سایت را از بین نتایج گوگل انتخاب کنید، بیشتر است.

 

معمولا کلمه کلیدی، کلمه ای است که هدف یک وبسایت را مشخص می کند. بنابراین استفاده از کلمه کلیدی، در نام دامنه می تواند برای برند سازی، جذب مخاطب و اعتماد سازی مفید باشد. در سایت وبسیما دیدگاه متفاوتی نسبت به استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه بیان شده که برای مطالعه آن، می توانید به سایت وبسیما مراجعه کنید. کافی است عبارت: آیا استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه برای سئو مهم است؟ را در گوگل جستجو کنید.

 

نام دامنه باید بامعنا و مفهوم باشد، تلفظ آسانی داشته باشد و به راحتی در ذهن بماند. این نکته بسیار مهم است و در انتخاب نام دامنه باید رعایت شود.


 

نویسنده: مهسیما حیدری